Довідник

ISBN. Основні відомості

ISBN (англ. The International Standard Book Number, Міжнародний стандартний номер книги) — універсальний ідентифікаційний код, який проставляється на книгах і брошурах незалежно від способу їх виготовлення, розповсюдження, тиражу та обсягу. Використання ISBN дає змогу об’єднати в єдину систему видання, розповсюдження та інформаційне обслуговування книжок. Короткий код замінює собою довгі бібліографічні описи, що значно спрощує укладання та актуалізацію книготорговельних каталогів і бібліографічних баз даних, а також дозволяє знайти будь-яку книгу світу в національних та міжнародних рівнях системи.

Для чого він використовується?

Спочатку ISBN був призначений лише для ідентифікації друкованих книжкових видань, однак  з  розвитком  інформаційних  технологій  його стали проставляти і на електронних виданнях, а також окремих видах аудіовізуальної продукції. Як ми з вами вже розібралися вище, ISBN ідентифікує країну, видавця, тип видання та є унікальним для кожної книги. Для періодичних видань ISBN не використовують. А нотні видання, до речі, навіть мають свій власний ідентифікаційний код – ISMN.

Як я можу отримати ISBN?

Тепер, коли ми знаємо, що таке ISВN, давайте обговоримо, як його отримати. Купити ISBN самостійно у Книжкової Палати фізична особа не може – лише отримати від видавця, який має свідоцтво про  внесення до  Державного реєстру  видавців, виготовлювачів  і  розповсюджувачів видавничої продукції. Зазвичай це саме видавництво, а не типографія чи друкарня.

 

Що таке DOI?

DOI або ідентифікатор цифрового об'єкту – це присвоєний номер електронного документа в глобальній мережі Інтернет, завдяки якому суттєво спрощується пошук і використання матеріалів. Простіше кажучи, це посилання на конкретний об'єкт. Найчастіше дана технологія використовується в наукових колах. Основною особливістю є те, що об'єкт з ідентифікатором може видалити тільки видавець, тобто організація, яка розмістила його.

Для чого потрібне присвоєння DOI

В наукових колах до джерел інформації ставляться досить акуратно, оскільки при використанні в процесі роботи будь-якого факту необхідно перевіряти його достовірність. При вивченні суперечливих і глибоких питань, таких фактів, а відповідно і джерел літератури можуть бути тисячі. Саме з цієї причини з'явилася необхідність в захищеній системі зберігання статичних об'єктів, які не можуть бути видалені або перенесені.

Існує ряд причин, за якими зазначений формат доступу до матеріалів став найбільш популярним. Основними з них є:

  • Гарантія збереження. На відміну від сайтів або електронних бібліотек, цифрові об'єкти з ідентифікатором завжди будуть розміщені на місці реєстрації.
  • Універсальність. Всі найбільші видавці планети визнали зручність і безпеку зазначеного ідентифікатора.
  • Присвоєння DOI позитивно впливає на репутацію автора або видавця, оскільки за допомогою ідентифікатора матеріали можуть бути розміщені у провідних світових наукових бібліографічних каталогах.
  • У разі, якщо стаття з DOI цитується журналом, що входить в такі престижні бази, як Scopus, Web of Science, вона також заноситься в зазначені бази, що істотно підвищує її значущість.